Warszawa? Dlaczego nie!

3 października uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawcą i zaprzyjaźnionymi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Częstochowie wyruszyli do Warszawy. Zwiedzili najciekawsze miejsca w Stolicy. Najpierw udali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieli okazję zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Następnie zwiedzili drugi, niezwykle ważny dla nich obiekt - PGE Narodowy.

Wizyta na im była spełnieniem marzeń wielu uczestników wycieczki - kibiców piłki nożnej. Poznali historię tego obiektu, zasiedli na trybunach, a następnie poruszając się trasą "Poczuj się jak VIP" odwiedzili na trasie "Piłkarskie emocje" i najbardziej ekskluzywne miejsca, przeznaczone dla najważniejszych gości PGE Narodowego i komentatorów. Wszystkich zadziwiła wielkość obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Wreszcie nadszedł czas na krótki odpoczynek i smaczny obiad w bistro „Wiem” w Centrum Nauki Kopernik. Kolejnym punktem programu zwiedzania był Zamek Królewski. Uczestnicy wycieczki poznali jego historię i zwiedzili przepiękne wnętrza. Z zaciekawieniem słuchali informacji przewodnika i ciekawych opowieści, które pozwoliły im przenieść się w odległe czasy historyczne. Zachwycali się pięknem zwiedzanych zamkowych sal – tronową, marmurową, prywatnymi apartamentami ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Mieli możliwość obejrzenia zgromadzonych obrazów – m.in. Marcello Bacciarellego i Canaletto, zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski i Warszawy. Zwiedzanie zakończyli w salkach kinowych, gdzie obejrzeli filmy przedstawiające historię zamku od momentu budowy, przez lata jego świetności, zniszczenie i odbudowę. Pobyt w tym miejscu był wspaniałą lekcją historii.

To był ostatni punkt programu wycieczki. Uczestnicy wrócili do autokaru i udali się w drogę powrotną do Częstochowy. Z okien autokaru podziwiali ciekawe obiekty architektury współczesnej, Wisłę, Most Świętokrzyski i pomnik Syrenki.

Wycieczka dostarczyła wszystkim mnóstwa wrażeń, była interesującą lekcją historii i patriotyzmu.

Autor: G. Adamowska

Piątek, 2019-11-15